16 Ocak 2013 Çarşamba

Çoban çökerten nedir faydaları nelerdir


.

Çoban çökerten tribulus terrestis meyvesi,kullanım alanları 

.
  ÇOK ÇOK ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA ! ! !

Aşağıda sunulan bilgileri standart ansiklopodik bilgiler kabul etmelidir.Bu bilgilerin yaşam kalitesine uygun çevre beslenme ve hayat felsefesi içerisinde manası olabilir ancak ... yok değilse kalitesiz yaşam kurallara uymayan ve adeta zehirleyen beslenme alışkanlıkları ve çevre şartları ile bir gıdadan yada bitkiden mucizeler beklemek akıllıca olmaz.
.
Ayrıca bu konular her zaman istismara ve insanların endişe ve beklentilerinden rant sağlama amacı ile kullanmaya hayli müsaittir.Özellikle kazandıkları rantı daha büyük ranta dönüştürme çabasındaki çoğu dr.prof gibi ünvanlara sahip yada bu ünvanları ahlaksızca kullanan nice rantçı,akbaba gibi pusuya yatmış insanların zayıflıklarını vurguna dönüştürmektedir.Türk lirası ile kutu ambalaj ruhsat ve ürün ile 5 ila 10 lirayı geçmeyen bir ürünü 150 TL den satmaktadırlar,olmadı indir,indir,indir rant bitti başka bir ürüne yönel.dert sahibi onbinlerin hatta yüzbinlerin bu ürünleri aldığını düşünün,Bu konuların yıllık rantı tahminen 300 400 milyon dolardır.Hele ismi meşhura çıkmış bir kaçı varki adeta neşeden ağızları kulaklarına varmakta,heyecandan ağızlarından tükrükler sağa sola saçılmaktadır.Zira bireysel vurgunları yıllık onlarca milyon tirilyona varmaktadır.
.
İstismar ettikleri baş konu kanser,kalp ve damar hastalıkları ve cinsel ürün masallarıdır.Şayet bu şarlatanlar gerçek doktor olsa parayı bir tarafa bırakıp böyle bir hünere sahipseler,sağlık bakanlığı kadrosu içerisinde yada bireysel gayretlerle nefes almadan insanımıza yardım için bir saniyelerini boşa geçirmeden koştururlardı.
.

Halbuki halkı denize düşenin yılana sarıldığı gibi yanlış yönlendirip,tuzaklarına düşürmektedirler.Televizyonlarda topladıkları bir kaç garibanı reklam amaçlı kullanmaktadırlar,şifaya kavuşturdum diye,peki hastanelerde hergün sağlık ve şifaya kavuşan milyonlar ne olacak,hiç siz hastane ve şerefli bir doktorun bir kaç hastasını arkasına takıp televziyon televziyon koşup yeni hastalar kapmaya çalıştığını gördünüz mü......
.

öyle bir anlatıyorlar,reklam yapıyorlarki,adeta kapalı damarları bir matkap la açar gibi açmaktadırlar.İşte bu yalanın ta  kendisidir,zira sadece bir ottan hattası otun tozunu kapsüle doldurup hastalara yutturmaklabu iş tamam olsa,ülkenin sağlık Bakanlığı bunu yapmazmıydı.Neden kaynak için çırpınan yöneticiler kırlar dağlar dolu bir otu kurutup öğütüp insanlara yutturarak sağlık devrimi yapmıyorlar...

Bu eleştirilerden sonra ilave etmeliyim ki ; kimsenin elinin değmesi ile değil,bizzatihi yüce İradenin ALLAH (c.c ) insanlığa sunduğu nice fonksiyonel gıda ve ürün bulunmaktadır ki,bunların bilinçli ve sistemli kullanılması ile insanların sağlığına ve yaşam kalitesine hizmet mümkündür.Bunun adı batıda gıda desdek ürünü dür.Bizde ise RANT ve haksız kazançtır.Bizdede geleneklerimize uygun teknolojik ve bilimsel gelişmelere uygun bir ''gıda destek ürünleri'' ''food supplement products'' anlayışının gelişmesi dilek ve temennilerim ile.   

Gıda desdek ürünleri sevdalısı Herbalist  NACİ Arı sütü,polen,propolis'in adresi ... Naturatürk


Bitkisel MarketBÖBREK
DAMAR TIKANMASI
KALP HASTALIKLARÜriner Sistem: İdrar söktürücü ve taş düşürücü etkisi vardır.
Bağışıklık Sistemi: Tonik olarak kullanılır.
Endokrin: Kolesterol düşürülmesinde etkilidir.
Dolaşım: Şeker ve damar tıkanıklarında etkilidir.Böbrekleri çalıştırır.
Damar tıkanıklarında çok etkili olduğunu söylemektedirler.
Çoban çökerten – tribulus- köküyle birlikte söküldükten sonra kökü kesilerek atılır.Geri kalan kısmı varsa açmış çiçeğide kurutulur.Kurutulan kısım haşlanarak suyu çay olarak içilebilir.özellikle etkili bie bitki oldduğu için kullanım miktarı ve dozu çök önemlidir.

Faydaları ve Kullanım Alanları:


Damar tıkanıklığında ve bütün damarlar üzerinde etkili olmasıyla damarlardaki kireçlenmeyi azaltır ve damar sertliğine karşı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

.
Kas gücünü, vücut dayanıklılığını ve fiziksel performansı arttırcı (özellikle yoğun egzersiz yapan sporcularda),
Vücut enerjisinin ve dayanıklılığının arttırılması,
Fiziksel, zihinsel, duygusal dinçlik ve kuvvet verici,
Erkeklerde testesteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu,
Erkek menopozu (andropoz) semptomlarını azaltıcı,
Erkeklerde sperm sayısı, miktarı ve hareketliliğinin arttırılması,
Cinsel fonksiyonları düzenleyici,
Erkeklerde iktidarsızlık, sertleşme (ereksiyon), kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı yardımcı,
Her iki cinste de cinsel istek ve libido arttırıcı,cinsel gücü arttırması yabana atılacak bir özellik değildir
Çoban çökerten’in faydaları:
Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltıcı
Erkeklerde testesteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu
Erkeklerde sperm sayısı, miktarı ve haraketliliğini artırıcı.
Şeker ve damar tıkanıklığında etkilidir.
Böbrek çalıştırır ve taş düşürür
İdrar söktürücüdür.
Cinsel güç arttırıcı
Vücut direncini arttırıcı
Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker.
Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılır
Damar içi plakların ortadan kalkmasında,
Hipertansiyonda, kolestrol yüksekliğinde, kan yağları yüksekliğinde
Kas gücünü, vücut dayanıklılığını ve fiziksel performansı arttırıcı
Kas artışı sayesinde yağ yakma hızlanır
Vücut enerjisinin ve dayanıklılığının arttırılması,
Fiziksel, zihinsel, duygusal dinçlik ve kuvvet verici,
Erkeklerde testesteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu, Libido kaybını engeller. Ereksiyon problemlerini ortadan kaldırır,
Erkek menopozu (andropoz) semptomlarını azaltıcı, sperm sayısı, miktarı ve hareketliliğinin arttırılması, cinsel fonksiyonları düzenleyici,

Kalp ve Damar Hastalıkları İçin İdeal...

1-) Damar tıkanıklığında ve bütün damarlar üzerinde etkili olmasıyla damarlardaki kireçlenmeyi azaltır ve damar sertliğine karşı etkisi olduğuı gözlemlenmiştir,

2-) Erkeklerde iktidarsızlık,  sertleşme (ereksiyon),  kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı yardımcı olduğu görülmüştür,

3-) Her iki cinste de cinsel istek ve libido arttırıcı olarak kabul edilir,
4- ) Anti-inflamatuar, anti-artrit, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de kullanılmaktadır,

5-) Saponinler içerir.  Saponinler insanda cinsel hormon sistemini dengeleyen LH(luteinizing) hormon üretimini ve testesteron seviyesini düzenlediği bilinmektedir.

KALBİNİZİ KORUYUN

Bir çoban çökerten kullanım öyküsü : Bir gün rahatsızlandım. Herhalde tansiyonum yükseldi diye düşündüm. Ertesi gün çalıştığım sağlık kuruluşunda tahlillerimi yaptırdım. Ve trigliserit 392 çıktı. Yaptırdığım makinanın üst sınır değeri 200′dü. Biraz diyete başladım ve hemen aktara gittim. Aktar bana ÇOBAN ÇÖKERTEN otu iyi gelir dedi. Kullanmaya başladım. 2 hafta sonra 330′a indi. Diyete ve otun çayını içmeye başladım. Bir ay sonra tekrar ölçtürdüğümde sonuç çok güzeldi ve 229′a düşmüştü. İlaç hiç kullanmadım ve şu an rahatım. Ayrıca iyi kolesterol denilen HDL normal sınırların altındaydı. O da normale döndü. ”Netten alıntı.”
Trigliseriti yüksek olanlara tavsiye olunur. Günde bir defa çayı içiliyor. Tadı fena değil.
.
Sağlıklı günler dileğiyle.
“Hastalıktan korunmak tedavi olmaktan kolaydır.”
Hindistan’da kuvvet verici, güçlendirici, cinsel organın işlemlerini düzenlemesi, erkeklerde iktidarsız sorunlarına çözümleyen, iki cinste de cinsel istediği arttıran bir bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.
Yakın zamanlarda spor ile uğraşanların oldukça yoğun ilgisini çekmiştir. Ürünün, zindelik, hırs ve canlılık katması her kategoride oldukça yoğun talep gören bir unsurdur. Ürün ayrıca bağışıklılık sisteminin güçlendirilmesinde de oldukça iyidir.
İçeriğinde bulunan Tribulus, vücudumuz da karaciğerde belirli bir hormon üretmek için kullanılan Yağ’ların emiliminde oldukça yardımcı olduğu ve testesteron seviyesini yükselterek seviyeyi arttırmaktadır. Tribulus ayrıca kas geliştirmek, yağ miktarını ayarlamada ve erkeklerin fiziksel güçlerinin seviyesini yükseltmekte kullanılmaktadır.
Ayrıca er bezi dediğimiz haya – testiste üretilen hormonların düzenlenmesinde, belirli kasların güçlendirilmesinde, vücut kıllarının düzenlenmesinde, spermlerin olgunlaşmasında yardımcı olur.
Ekstraktlar spontane hipertansif farelerin kan basınçlarını doza bağlı oranlarda düşürmüştür. Tüm dozlarda su ekstrakları metanol ekstraklarına oranla daha güçlü etki göstermişlerdir. Metanol ekstraktı doza bağlı oranlarda mezenterik (bağırsakları karın duvarına bağlayan zar) vasküler (damarla ilgili) yatakta perfüzyonun (sıvı içiletimi ) artışına in vitro olarak neden olmuştur. Metanol ektraktı düşük dozda damar daraltıcı (vazokonstriktür) etki ortaya çıkartırken, yüksek dozlarda doza bağlı olarak belirgin şekilde sıvı içiletim basıncını düşürmüştür. Araştırma sonucunda Tribulus terrestris metanol ve su ektraktlarının belirgin düzeyde anti hipertensif güce sahip olduğu inancına varılmıştır. Anti hipertensif etkiler, muhtemelen nitrik oksit salınması ve membran hiperpolarizasyonunu kapsayan doğrudan bir arteryal (atardamarla ilgili) düz kas gevşemesi sonucu görülmektedir.
Çoban Çökerten kullanımında nelere dikkat etmeliyiz.
Çoban Çökerten otunu çay olarak kullanacaksınız günde bir defa bir su bardağı içerek kullanmalısınız, çok güçlü tansiyon düşürücü olduğu için fazlası zararlı olabilir. Bitki çayları genel olarak sade içilmelidir. Çoban çökerten çayı, kaynamış sıcak suda 10 dk. demlendirildikten sonra küçük ve yavaş yudumlarla ılık olarak içilmelidir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak bitkisel destek ürünleri kullanmalısınız
Çoban Çökerten çayını kür halinde tüketen kişiler için 30-60 günlük kullanımı tavsiye edilir. Bazı kişilerde bu kür süresi yeterli gelirken bazı kişilerde aynı sonuç alınamıyor malesef. 30 günlük kullanımdan sonra bir hafta ara verilmesi gerekir. 60 günlük kullanımdan sonra ise 20 gün ara verilir. Hastalığın seyrine göre bu kür sayısı arttırılabilir. Sürekli olarak kullanılan bir bitki çayı en fazla 6 ay devam etmelidir. 6 ay boyunca sürekli kullanılan bitki çayına 3 ay mutlaka ara verilmesi gerekir.
İçerisindeki etkin Tribulus biyokimyasal etkin madde tansiyonun süratle etkili bir şekilde düşmesine neden olduğu için tansiyonu düşük insanların kullanımı ve doz aşımı tavsiye edilmemektedir.Dozu ayarlamak için standart ürünler beklide daha dikkatli kullanıma yardımcı olacaktır.
Çoban çökerten otunu tok karnınıza alabilirsiniz ve her seferinde taze olarak hazırlamalısınız ve tüketmelisiniz.
Coumadin kullanan kişilere bitkisel destek ürünü kullanmasını tavsiye etmiyoruz.Doktorunuz için bitkisel destek ürünü kullanmanızda bir sakınca yok ise yine kendisinin tavsiye ettiği bitkisel destek ürününü kullanabilirsiniz.İlaçlarla aynı anda kullanılması sizin için tehlikeli olabilir
Çoban çökerten otu gerçektende çok etkili bir bitki, yanlış kullanımları zararlı olabilir.Büyük bir operasyon geçirmiş biri bu bitkiyi kullanırken mutlaka uzman hekimine danışarak kullanmalıdır. Bitkiler herkes için farklı sonuçlar verir bunu asla unutmamak gerekir.
Çoban çökerten,panax,yulaf
Panaks-Panax Bitkicell PANAX 
Çok Panax var fakat Bitkicell PANAX kalieli,naturel ve MARKA
Bitkicell Panax nasıl kullanılmalı?
1 Kutu Bitkicell Panax’ta 90 tablet Panax kapsül bulunmaktadır.
Bitkicell Panax’ı günde üç defa  1 tablet kullanmanız önerilir.
Bitkicell Panax’ın 60 yaş üstü kişilerde günde iki kez 12 saatte 1 tablet kullanılması tavsiye edilir.
Bitkicell Panax’ı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgiyi danışma hattımızdan alabilirsiniz..
Bitkicell Panax’ı kimler kullanmamalı?
Bitkicell Panax’ın 12 yaş altındaki çocuklar ve hamile bayanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmemiştir.
Bitkicell Panax kimyasal bir ilaç mıdır?
Hayır, Bitkicell Panax isimli ürününün içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığı bakanlıkça ifade edilmiştir. Bitkicell Panax bitkisel bir karışımdan oluşur. Tarım Bakanlığı bitkisel ürünlerle ilgili olarak her dönem rutin kontrollerine devam etmektedir ve bugüne kadar Bitkicell “Panax” isimli ürünüyle ilgili yapılan kontrollerde sakıncalı maddeye rastlanmamıştır.
Bitkicell Panax’ın özellikleri
Bitkicell Panax’ın formülünde zararlı kimyasallar, alkol ve uyuşturucu özelliği olan maddeler bulunmaz.
Bitkicell Panax, bitki özlerinin mikro ölçülerde birleştirilmesi ile elde edilmiş naturel bir üründür.
Bitkicell Panax’ı nasıl sipariş verebilirim?
Bitkicell Panax siparişlerinizi internet sitemizden sipariş formu bırakarak verebilirsiniz. İnternet sitemizdeki soru panelimize bilgilerinizi bırakarak da uzman ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.
Bitkicell Panax’ın içeriği;
Çoban Çökerten Ekstresi,
Avena Sativa (Yulaf) Ekstresi,
Panax Ginseng Ekstresi,
Bitkisel Kapsül
Ürünün Yan Etkileri: 
12 yaş altındaki kişilerin, hamile ve emziren annelerin kullanmaması ve insüline bağlı diyabet hastalarının doktor kontrolünde kullanmaları tavsiye edilir. İçeriğindeki bitkilsel bileşenlere özel olarak alerjisi olan kullanıcılarda deride dökünütü, kaşıntı, kızarıklık ve miğdede yanma yapabilir. Bu ve benzeri tepkimelerle karşılaşan kullanıcıların kullanımı durdurmaları tavsiye edilir.
Bitkicell Panax Kullanımı ve İçeriği
Bitkicell Panax İçeriği (750 mg)
Tribulus Terrestiris………………400 mg
Avena Sativa………………………200 mg
Panax Ginseng……………………150 mg
Nasıl Kullanılmalı ?
Günde 3 kere sabah akşam 1′ şer kapsül aç karnına, ya da sabah, öğle, akşam yemeklerden yarım saat önce 1 (bir) kapsül bir bardak su ile yuturulur. Miğde öz suyu yardımıyla miğdede kolayca çözünen jelatin kapsüller bu erime işleminin ardından kana karışır ve etki mekanizması devreye girer.60 yaşını geçmiş ve vücudu zayıf olanlara sabah akşam birer olmak üzere 2 adet kullanım yeterli olacaktır.
İÇERİSİNDE BULUNAN BİTKİLERE BİR BAKIŞ
Tribulus Terrestiris: Tek yıllık, çiçekli bir bitkidir. Dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişir. Genellikle bahçelerde yabani ot olarak bilinmektedir. Hindistan ve Afrikada bol miktarda yetişmektedir. Toprak üzerine yatık olarak bulunur. Yaprakları bileşik, 10-16 yaprakçıklı olup, çiçekleri küçük ve açık sarı renklidir. Meyveleri 10 mm kadar çapında ve boynuz şeklinde sivri uçlara sahiptir. Kökleri alkaloid, resin, azot ve sabit yağlar; meyveleri %5 yağ, peroxidase, diastase, az miktarda glikosid resin, proteinler ve inorganik maddeler içerir. Protein yüzdesi yaklaşık %10-11 civarında olup; altısı temel olmak üzere ondört amino asit içerir. Sap ve gövdesi nişasta, fructose ve sucrose açısından zengindir.
Panax Ginseng: Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut direncini arttırır. Yorgunluğu giderir. Zihni açar ve hafızayı kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Depresyona karşı faydalıdır. Özellikle erkeklerde cinsel gücü ve sperm sayısını arttırır. Prostata karşı koruyucudur. Yaşlanma belirtilerini azaltır.
Avena Sativa: Yulaf bir besin olarak bile yeterince sağlıklıdır. Kepek ve lif açısından zengin bir gıda olan yulaf yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterolü düşürmekte ve Tip 2 diyabetin başlamasını önlemektedir. Fonksiyonel gıdalar olarak adlandırılan ve büyük sağlık faydaları olan besinlerin arasında yer almaktadır.
Yulaf lifi sindirim sistemi problemlerinde önemli etkisi olan bakterilerdn koruyucudur. Hamileliğin getirdiği sindirim problemleri için zararsız olması nedeni ile kullanılması güvenlidir.Yulaf doğal bir antidepresan olarak kabul edilir. Vücuda denge sağlar. Baş ağrısı, depresyon, gerginlik, uykusuzluk ve duygudurum değişikliklerini tedavi için kullanılır.
Yulaf ezmesi sedef döküntüleri, yanık, egzama, siğil, böcek sokmaları gibi cilt problemleri için kullanılmaktadır. Cildi güzelleştirir. Ölü derileri gidermek için iyi bir maskedir

PANAX GİNSENG :Vatanı Kuzey Kore olan Ginseng, ticari amaçla Japonya, Çin, ABD gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Özellikle Çin’de 3000 yıldır kullanılan bir bitki olan ginsengin, birçok türü olmakla birlikte, özellikle tercih edilen Panax ginseng 4-7 yıl yetişmesi için beklenir. Olgunlaşan bitkinin kökleri yıkanır ve kurutulur. Kurutma şekline göre beyaz ya da kırmızı ginseng oluşur. Ginseng kolay bozulabileceği için kökler su buharı ile haşlanırsa oluşan renk kırmızı olduğu için kırmızı ginseng adıyla da anılabilmekteyken, eğer güneşte ya da fırında kurutma gerçekleşiyorsa beyaz ginseng adıyla anılmaktadır.

Ginseng kökü, Doğu Asya ülkelerinde 7000 yıldır koruyucu, enerji verici, stres giderici ve güçlendirici olarak kullanılmaktadır. Bitki ginsenosit adı verilen triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, aktif bileşiklerini yoğunlukla içermektedir. Bu bileşiklerin, dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bildirilmiş olup, damar içerisindeki plakları, yağ tabakalarını temizlenmesine, kan basıncının düzenlenmesine, beyne giden kan akımını arttırarak, zihinsel aktivasyonun güçlendirilmesine yardımcı olabilmektedir. Kan akımındaki bu artışın Alzheimer hastalığının ilerleme hızını yavaşlatabileceği düşünülmektedir.Ginseng ‘in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testosteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü olumlu etkilediği de düşünülmektedir. Ginseng içerdiği 22 çeşit etken madde ile bilinen en etkin adaptojenlerdendir. Vücudun strese karşı direnç kazanmasına ve mental dayanıklılığın arttırılmasına yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Yoğun iş temposu altında çalışanların dayanıklılığı ve sporcularda performansının arttırılmasında, vücuda enerji kazandırılmasında kullanılmaktadır. Ginseng bitkisi içerdiği polisakkaritlerin etkisi ile kan şekeri seviyesinin kontrolüne yardımcı olduğu bilinmektedir.

YULAF : Yulafın 70 çeşidi bulunmakta, bunlardan en çok tercih edilen kültür bitkisi olarak da yetiştirilen avena sativadır. Buğdaygiller familyasından, otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. İçeriğinde B grubu vitaminler, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir mineralleri vardır. Kalp-damar sağlığının korunmasında, cinsel isteğin artması, bedeni ve ruhi yorgunlukları giderilmesi ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki göstermesi için tercih edilmektedir.

ÇOBAN ÇÖKERTEN : Çoban çökerten; Ülkemizin hemen her yöresinde, yol kenarları ve bahçelerde, boş alanlarda yabani olarak yetişen, önceleri küçük sarıçiçekleri olan bitki daha can acıtan sert, yıldız biçimindeki dikenleri ile kendisini belli eder. Nemli ve kurak topraklarda yaz sonuna kadar sık görülen çoban çökerten otu toprak üzerinde yayılan çok yıllık ve çok şifalı bitkidir. Özellikle damar sağlığının korunması ve cinsel isteği artırmak için kullanılmaktadır.

.
çoban çökerten,çobançökerten otu faydaları ,çoban çökertenin faydaları,tribulus terrestris ,trıbulus terrestis, deve çökerten otu faydaları,deve çökerten,çoban çökerten bitkisinin faydaları,çobançökerten çayı,çoban çökerten çayı, antropoz bitkiler, antropoz için kullanılan bitkiler, çakır dikeni, çarık dikeni, cinsel güç arttırıcı bitkiler, çoban çökerten, çoban çökerten bitkisi, çoban çökerten faydaları, çoban çökerten nasıl kullanılır, çoban çökerten nasılkullanılır, çoban çökerten otu, çoban çökerten otunun faydaları, çoban çökerten zararları, çoban dikeni, demir dikeni, demir dikeni bitkisi, demir dikeni faydaları, demir dikeni nasıl kullanılır, demir dikeni otu, deve çökerten, deve çökerten nasıl kullanılır.
.

1 yorum: